Výběr mezi lumpektomií a mastektomií

Výběr mezi lumpektomií a mastektomií

Výběr mezi lumpektomií a mastektomií

Mnoho lidí s rakovinou prsu v raném stádiu si může vybrat mezi chirurgií zachování prsu, nazývaných lumpektomie nebo úplné odstranění prsu, mastektomií. Mohou také vyžadovat radiační terapii.

Volba mezi těmito dvěma postupy zahrnuje mnoho osobních a lékařských faktorů, včetně předchozí anamnézy osoby a jejich obav týkajících se opakování a kosmetických problémů.

V tomto článku vysvětlujeme lumspektomie a mastektomie podrobněji, včetně toho, co zahrnují, a rizika recidivy. Diskutujeme také o některých výhodách a nevýhodách každé možnosti a uvádějí další možnosti léčby rakoviny prsu.

Lumpektomie a mastektomie jsou podobné operace, ale mají různé následné ošetření a časy zotavení. , chirurg odstraní celé prsa.

Existují různé typy mastektomií. Podle American Cancer Society mezi ně patří:

 • Jednoduchá nebo celková mastektomie: chirurg odstraňuje celé prsa, včetně kůže, areoly a bradavky. Mohou také odstranit některé lymfatické uzliny pod rameny. Většina lidí může jít domů den po operaci.. Odstranou stejné množství tkáně jako u jednoduché nebo celkové mastektomie. Chirurg pak může použít tkáň z jiných částí těla nebo implantátů k rekonstrukci prsu. Mohou zkontrolovat rakovinné buňky v prsní tkáni zpod bradavky. Pokud recenzeproduktu.top najdou rakovinné buňky, odstraní také bradavku. Chirurg také odstraní lymfatické uzliny pod pažemi. prsa. Chirurgové mají tendenci doporučovat méně rozsáhlé operace, které mají méně vedlejších účinků, ale jsou stejně účinné. Tuto chirurgický zákrok však mohou stále provádět u lidí s velkými nádory rostoucími do prsních svalů. Snížení opatření pro lidi s velmi vysokým rizikem získání rakoviny prsu. Většina dvojitých mastektomií je jednoduchá nebo celkem mastektomie, ale některé mohou být šetřící bradavky.

Zde se dozvíte více o typech mastektomie.

lumpektomie

V lumpektomii odstraní chirurg nádor prsu a část zdravé tkáně, která jej obklopuje. Lumpektomie je technicky částečná mastektomie, protože odstraňuje část prsu.

Množství prsní tkáně, kterou chirurg odstraní, závisí mimo jiné na velikosti a umístění nádoru a velikosti prsu.

Například osoba může podstoupit typ lumpektomie zvané kvadrantomie, ve které chirurg odstraní asi jednu čtvrtinu prsu.

člověk bude pravděpodobně potřebovat radiační terapii po a Lumpektomie a mohou také potřebovat další ošetření, jako je chemoterapie nebo hormonální terapie. Může to také vést k bolesti a někdy k typu otoku v oblasti paže zvané lymfedém. Někteří lidé se rozhodnou rekonstrukční chirurgii po postupu.

U lidí s rakovinou prsu, kteří mají na výběr léčby, mnozí preferují méně invazivní lumpektomii před mastektomií. Každý, kdo se potřebuje rozhodnout, by měl zvážit různé faktory.

 • Nižší riziko recidivy: Osoba, která se velmi obává v návratu rakoviny prsu, se může rozhodnout pro mastektomii. Existuje vyšší riziko lokální recidivy s lumpektomií než s mastektomií. Studie z roku 2016 zjistila, že mastektomie s rekonstrukcí byla podstatně dražší než jiné možnosti. , protože tato operace má obvykle dobrý kosmetický výsledek. Rekonstrukční operace jsou však obvykle možné po lumspektomiích a mastektomiích. Osoba bude muset mluvit se svým lékařem, aby určila, zda je pro ně možnost lumpektomie. Lumpektomie výhody a nevýhody
 • Chirurg může naznačovat lumpektomii k léčbě včasného, ​​lokalizovaného nebo provozního karcinomu prsu.

  Osoba může také vyžadovat další ošetření, jako je radiační terapie, chemoterapie a hormonální terapie.

  lumpektomie Pros

  • Chirurgové mohou být schopni zachovat vzhled prsu ve větší míře a udržovat většinu pocitu.
  • Chirurgický zákrok je méně invazivní a lidé se zotavují rychleji a snadno.
  • Chirurgický zákrok je méně nákladná než mastektomie.

   lumpektomie nevýhody

  • Lidé budou pravděpodobně po lumspektomii vyžadovat 5–7 týdnů radiační terapie.
  • Pokud člověk dostává radiační terapii, může to ovlivnit načasování rekonstrukce a dostupné možnosti.
  • Pokud dojde k opakování, prsa nemůže tolerovat další radiační terapii, takže zdravotní tým bude pravděpodobně doporučen D a mastektomie.

   Mastektomie výhody a nevýhody

   Mastektomie Couns and Cons zahrnují:

   mastektomie klady

  • Může to být Uklidnění odstranění celého prsu a místa rakoviny. šance na recidivu než s lumpektomií.

   mastektomie Cons

  • Mastektomie jsou rozsáhlejší než lumspektomie.
  • Proces hojení je delší a člověk může po operaci čelit více vedlejším účinkům.
  • Lidé mohou najít trvalou ztrátu rozrušení prsu.
  • Pokud se osoba rozhodne mít rekonstrukci, bude potřebovat další operace.

  Další možnosti léčby

  Osoba může dostávat další léčbu rakoviny prsu, a to buď před nebo po operaci, nebo bez ní. Možnosti léčby zahrnují:

  Radiační terapie

  Radiační terapie používá rentgenové paprsky nebo jiné typy záření k zabíjení rakovinných buněk a zabránění je v růstu.

  Existují dva typy radiační terapie:

  Lékaři vnějšího paprsku

  Lékaři tuto terapii používají k léčbě rakoviny prsu. Stroj mimo tělo nasměruje záření na rakovinnou oblast. Od rakoviny prsu, která se rozšířila do kostí. Lékař vstříkne látku zvanou Strontium-89 do žíly a cestuje na povrch kostí. Látka uvolňuje záření, které zabíjí rakovinné buňky v kostech.

  Chemoterapie používá léky, které zdravotničtí pracovníci vstřikují do žíly nebo svalu. Lidé mohou také užívat léky na chemoterapii ústně.

  Zde se dozvíte o perorální chemoterapii pro rakovinu prsu. rakovinné buňky z růstu.

  Lékaři mohou otestovat vzorek prsní tkáně, aby zkontrolovali hormonální receptory na rakovinných buňkách. Pokud jsou tyto receptory přítomny, mohou lékaři používat chirurgický zákrok, radiační terapii nebo léky ke snížení produkce hormonů nebo jim zabránit v práci. vaječníky z produkce estrogenu, což je hormon, který roste rakovina prsu.

  Cílové terapie mohou být pro normální buňky méně škodlivé než jiné terapie, jako je záření a chemoterapie. Proto mohou v některých případech způsobit méně vedlejších účinků.

  Lékaři mohou tuto léčbu podávat ve formě léků.

  Imunoterapie používá k boji proti rakovině vlastní imunitní systém člověka. Je to typ biologické terapie.

  imunoterapie používá syntetické látky nebo látky, které tělo přirozeně produkuje, aby nasměrovalo, obnovilo nebo posílilo přirozenou obranu těla proti rakovině.

  Zde se dozvíte o léčbě první linie rakoviny prsu. rakovina prsu. Volba člověka mezi nimi často zahrnuje jejich osobní preference a anamnézu a také typ rakoviny prsu.

  Obě možnosti mají výhody a nevýhody. Někteří lidé si mohou vybrat lumpektomii, která by zachovala vzhled prsu, ušetřilo peníze nebo se vyhnulo rozsáhlejší chirurgii. Radiační terapie nebo snížit riziko recidivy. Mezi tyto možnosti patří radiační terapie, chemoterapie, hormonální terapie, cílená terapie a imunoterapie. /li>

 • Radiologie/jaderná medicína
 • Contents